وبلاگ گرافیک یاب

اخبار، مطالب آموزشی و کاربردی گرافیک

ایده های اجرا شده در گوگل چگونه می تواند به طراحان گرافیک کمک کند؟

هر از گاهی که به گوگل سر می زنیم ، لوگوهای مختلف آن را می بینیم ، لوگوهایی که به مناسبت جشن های ملی کشور ها ، تولد افراد معروف ، مناسبت های بین المللی و … تغییر کرده اند .اما تا کنون فکر کرده اید که چرا گوگل این کار را انجام می دهد؟

در میان شرکت های silicon valley گوگل یکی از شرکت هایی است که کار کردن در آن رویای بسیاری از افراد است . نه تنها به خاطر محل و اعتبار شرکت ، بلکه به خاطر شرایط دلنشینی که کارمندان گوگل در فضای شرکت دارند. گوگل به نظرات کارمندانش اهمیت می دهد. بسیاری از ابتکارات شگفت انگیز این شرکت از میان ایده ها و نوشته هایی به دست آمده اند که کارمندان بر روی تخته های ایده ( Idea Board) نوشته اندو در محیطی صمیمی و غیر رسمی به آن اندیشیده اند.

در گوگل ، مشتریان سرمایه های ارزشمند شرکت محسوب می شوند. در سال ۲۰۱۱ ، حدود ۹۷ درصد از درآمد این شرکت از طریق تبلیغات به دست آمد، درآمدی که به پشتوانه کاربران این شرکت حاصل شد ، در حال حاضر کلیه شرکت های معتبر به دنبال کسب این پشتوانه  عظیم انسانی هستند و برای این کار رقابت شدید و سنگینی با یکدیگر دارند.

گوگل به کاربرانش امکانات بیشماری می دهد ، رنگ بندی مجموعه سایت های گوگل به نحوی است که احساسات دوستانه را منتقل می کند. با استفاده از آمارگیری های رسمی و واضح ، نظرات کاربران را جویا می شود و تغییرات با استفاده از آنالیز رفتار کاربران، انجام می شود. مایکل لوپز، طراح جوان وب که مدیریت گروهی کوچک از طراحان را در دفتر اصلی شرکت گوگل در کالیفرنیا به عهده دارد، می‌گوید: “طراحی لوگوهای جدید گوگل برای ما بسیار مفرح است و باعث تشویق ما به خلاقیت بیشتر می‌شود”. وی در گفتگویی با شبکه سی.ان.ان درباره دلایل تغییر دادن لوگوی گوگل در مراسم مختلف به صحبت نشست ،

خلاصه کلام ایشان درپاسخ به این سئوال که : با هر بار تغییر دادن لوگو امیدوارید کاربران چه تجربه‌ای را به دست آورند؟ گفت : “ما می خواهیم کاربران به صفحه اصلی گوگل بیایند و طرح لوگو را ببینند و از دیدن آن به شدت غافل‌گیر و شگفت‌زده شوند. گاهی اوقات کاربران درباره موضوع و مناسبت طرح‌ها چیزی نمی‌دانند و این، فرصتی برای آنها است تا با کلیک کردن بر روی لوگو چیز جدیدی یاد بگیرند.” در واقع تغییر لوگوی گوگل تنها بخش کوچکی از فرآیند پیچیده بررسی رفتار مشتری(Customer Relation ) است و نوعی است از تغییر عناصر گرافیکی . این تغییرات کوتاه مدت برای تاثیر گذاری بر احساسات بخشی از مردم انجام می شود و بدین وسیله رابطه ای فراتر از یک رابطه کاربر ، شرکت ایجاد می شود . رابطه ای که در عین جدیت ، بسیار دوستانه است مایکل لوپز در پایان سخنش می گوید : “برای جدی بودن، حتما لازم نیست کت و شلوار پوش باشیم! “

پس بیایید همه با هم در طراحی گرافیک ذهنهایمان را باز کنیم ، از امتحان کردن چیزهای جدید نهراسیم ، از رویدادهای دور از انتظار و تجارب ارزشمند اندیشمندان این حوزه پند گیریم و جایگاه این فن را در ایران ارتقاء دهیم . طراحان بزرگ، قسمتی از بخش وجودی خود را در کارهایشان نشان می‌دهند، بنابراین از به نمایش گذاشتن ایده ها ، خلاقیت ها و بخش وجودی خود نهراسیم و آنچه را هستیم به دنیا بنمایانیم .

نمونه ای از تغییر لوگوی گوگل به مناسبت عید نوروز در ایران

لوگوی گوگل

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ دی ۹۷ 1,029 بازدید دیدگاه بدهید