وبلاگ گرافیک یاب

اخبار، مطالب آموزشی و کاربردی گرافیک

طراحی گرافیک (Graphic design) و الزامات آن

فرآیند ارتباطات بصری، و حل مسئله از طریق استفاده از تایپ، فضا، تصویر و رنگ است. رشته طراحی گرافیک زیرمجموعه ارتباطات بصری و طراحی ارتباطات در نظر گرفته شده‌است، اما گاهی اوقات اصطلاح “طراحی گرافیک” می‌تواند به خاطر اشتراکات فنی پیچیده، به جای طراحی ارتباطات و ارتباط بصری استفاده شود. طراحان گرافیک از روش‌های مختلف در ایجاد و ترکیب کلمات، نمادها و تصاویر به منظور خلق یک نمایش تصویری از ایده‌ها و پیام استفاده می‌کنند. طراح گرافیک ممکن است ترکیبی از تایپوگرافی، هنرهای بصری و تکنیک‌های صفحه‌آرایی را برای تولید یک نتیجه نهایی استفاده کند. طراحی گرافیک، اغلب به هر دو فرآیند (طراحی) که توسط آن ارتباط ایجاد شده‌است و محصولات (طرح) که تولید می‌شوند اشاره می‌کند.

کاربردهای رایج طراحی گرافیک شامل هویت (لوگو و نام تجاری)، انتشارات (مجلات، روزنامه‌ها و کتاب‌ها)، تبلیغات چاپ، پوسترها، بیلبوردها، گرافیک وب‌سایت و عناصر، علائم و بسته‌بندی محصولات است. به عنوان مثال، بسته‌بندی محصول ممکن است شامل یک لوگو یا دیگر آثار هنری، متن‌های سازمان‌یافته و عناصر طراحی خالص از جمله عکس‌ها، اشکال و رنگ باشد که ساختار متحد قطعه را شکل می‌دهند. ترکیب‌بندی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های طراحی گرافیک است، به ویژه هنگامی که موضوع استفاده از مواد موجود از قبل یا عناصر متنوع مطرح است.

 

طراحی گرافیک (Graphic design)

در فارسی واژه «طراحی» را در ترجمه «Design» به کار می‌برند. این ترجمه چنانچه به معنای نقشه کاری باشد، صحیح است. ولی اگر طراحی به معنای کشیدن طرحی روی کاغذ، مثل طراحی از روی مدل باشد، ترجمه درستی نیست.

اما طراحی گرافیک به معنای خلق و سامان دادن یک سلسله عوامل تصویری برای بیان یک مفهوم یا پیام یا اطلاعات در جهت هدفی مشخص و معین است-

 عدم تقارن

ایجاد لایوت های نامتقارن یکی از تحولات بسیار مهم در گرافیک و حتی طراحی سایت است. امروزه، طراحان، در عین حال که تلاش می کنند طرح های اورجینال و بدیعی را خلق کنند، با شکستن قوانین تقارن و قرینه بودن، نتایج حیرت انگیزی را خلق کرده اند. در چنین نوعی از طرح ها، اگر خطی نامرئی از وسط آنها رسم کنیم، و طرح را به دو قسمت برابر تقسیم کنیم، شاهد خواهیم شد که المان های طرح های گرافیکی در دو طرف طرح با یکدیگر متقارن نیستند. شکستن قوانین تقارن، امری هیجان انگیز، بدیع و پیشرفته است. طرح های زیر، نمونه هایی هستند که در آنها از عدم تقارن استفاده شده است.

رنگ های روشن، براق و جیغ

اگر می خواهید به آخرین تحولات در زمینه طراحی گرافیکی دست یابید، تمام چیزی که نیاز دارید این است که استفاده از رنگ ها را بیشتر نمایید. قانون پیچیده ای نیست: هر چه روشن تر، بهتر. بسیاری از برندهای معروف در سال ۲۰۱۷، از این تحول استفاده کرده اند. از آنجایی که اصولا، رنگ های روشن و براق، در همه ی طراحی ها، پوسترها، کارت های تجاری، طراحی سایت و غیره خیره کننده و جذاب هستند، لذا به شدت پیشنهاد می کنیم امسال جانب احتیاط را کنار بگذارید و ریسک نمایید.

رنگ های مات

پیشنهاد ما به شما این است که در سال ۲۰۱۷ در طراحی سایت، از به کار بردن رنگ های خاموش و مات خودداری کنید. در این سال که همه قصد دارند از رنگ های روشن و براق استفاده کنند، ممکن است طراحی های شما با رنگ های مات و خاموش، آنچنان که انتظارش را داشتید و برایش مبارزه می کردید، توجه دیگران را به خودش جلب نکند. به بیان دیگر، انرژی و خلاقیت طراحی خود را در خلق رنگ های جیغ تر صرف کنید.

 

طرح های هندسی در طراحی سایت

این تحول، اکنون مدتی است که بوجود آمده است. استفاده از اشکال هندسی در انواع کارهای گرافیکی و هنری، به این زودی ها، کنار گذاشته نخواهد شد. این طرح ها، در ظاهر کارهای تمیز و شیکی هستند و می توانند شما را در دستیابی به ترکیبات تاثیرگذار و چشم نواز، یاری کنند. شما می توانید این تحول رااز طریق ترکیب آن با سایر تحولات ۲۰۱۷ مانند رنگ های روشن و تایپوگرافی، حتی مدرن تر هم نمایید. در نتیجه، طراحی شما تاثیر بلند مدت تری خواهد داشت.

 

گرافیک ها و تصویرسازی های سفارشی

بی شک، تصویرسازی یکی از بزرگترین تحولات گرافیکی امسال، خواهد بود. گرافیک های سفارشی، این قدرت را دارند که شما را از بقیه متمایز کنند، لذا این تحولات، ماندگار خواهند بود. تصویرسازی های سفارشی فرصت های فراوانی را ایجاد می کند و مرزها و محدودیت های نوآوری را کنار می گذارد. در زیر پوسترهایی را می بینید که بر مبنای تصویر سازی سفارشی طراحی شده اند.

تصاویر استوک

استفاده از تصاویر استوک در گرافیک و طراحی سایت، بسیار کسل کننده است. اندکی خلاقیت و نوآوری، می تواند طرح شما را به شدت از بقیه متمایز نماید. اگر تصمیم دارید به جای استفاده از یک طرح ترکیبی منحصر به فرد، از تصاویر استوکی استفاده نمایید که بارها و بارها قبل از شما توسط دیگران استفاده شده است، ایرادی ندارد، اما این را بدانید که اگر مخاطبان شما، از طرح شما خیلی شگفت زده نشدند یا تحت تاثیر قرار نگرفتند، تنها خودتان مقصر هستید. حتی اگر هیچ مهارتی هم در طراحی نداشته باشید، باز هم جایگزین های بسیاری برای شما وجود دارد که از تصاویر استوک استفاده نکنید. پیشنهاد ما به شما این است که، خودتان به ساخت تصاویر اورجینال اقدام کنید. تنها چیزی که نیاز دارید این است که دوربین را بردارید و شروع کنید به عکس گرفتن!

طرح های باز

طرح هایی که در آنها، المان های طراحی، شناور هستند و از مرزهای طراحی عبور کرده اند، یکی از مسائل داغ امسال خواهد بود. طرح های نوآورانه خود را در چارچوب ها محصور نکنید، و اجازه بدهید که نفس بکشند. این تحول، امری رایج، در تایپوگرافی است، اما در سال ۲۰۱۷، از این تحول در طراحی سایت نیز استفاده خواهد شد. می توان تاثیر آن را، از طریق ترکیب با افکت های پویا مانند تکنیک پارالاکس، حتی بیشتر هم نمود.

هرج و مرج و شلوغی در طرح های گرافیکی

طراحی های گرافیکی در سال ۲۰۱۷، یعنی جزئیات تزئینی. هر چقدر تزئینات و هرج و مرج و شلوغی بیشتری در طرح وجود داشته باشد، طرح، موفق تر و بهتر خواهد بود. مثل اینکه به جای هماهنگی، نوعی شورش و شلوغی در طرح وجود داشته باشد. امروزه، طراحان، مخالف مرزگذاری برای تخیل و خیال پردازی هستند، و معتقدند از این طریق می توانند طرح های منحصر به فرد و بی قاعده ای را خلق کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ دی ۹۶ 661 بازدید دیدگاه بدهید