وبلاگ گرافیک یاب

اخبار، مطالب آموزشی و کاربردی گرافیک

بانه ای ها چه اندازه به جوانانشان اهمیت دادند؟

نویسنده :ناصر جعفری ، مدیر گروه کار آفرینی طراحی و برنامه نویسی کافه وب بانه

 بهترین و جذاب ترین دوران هر انسان در طول زندگی  ، جوانی است ، در این دوران انرژی خاص و ارزشمندی در درونشان ظهور و نمود پیدا می کند ، به گونه ای که مشابه آن را در هیچ مقطعی از مقاطع زندگی یک فرد نمی توان سراغ گرفت . براین اساس، جوانی یک نعمت الهی و یک فرصت است و ارزش آن هنگامی معلوم می شود که از دست برود. ویل دورانت فیلسوف و تاریخ دان مشهور در این باره می گوید : “جوانی دورانی است که  هنوز حوادث تلخ و نابسامان زندگی آن را ناگوار نساخته و شور و شوق آن باشکوه است. ”

از دید و نظر بیشتر مردم هم ، دوره زندگی واقعی انسان همان دوره جوانی است. دکتر علی شریعتی در این باره می گوید : ” باید از فرصت جوانی بهره گرفت و عادات غیرمفید و مزاحمی را که در درون او لانه کرده را از میان برداشت و به جای آنها عادات مفید و سازنده ای مستقر ساخت . ”

حال سئوال این است که ما به چه اندازه از این فرصت جوانی برای جوانان شهرمان استفاده کرده ایم و آنان را جدی گرفته ایم ؟ به چه میزان از ذوق و ابتکار و خلاقیت آنان بهره برده ایم و یا آن را به کار گرفته ایم ؟ اهمیت دادن به آنان با شعار و دست تکان دادن و احیانا دعوت به همایش ها برای پر کردن صندلی های خالی عملی نمی شود ، همتی والا می خواهد ، صادقانه و عملی .

تیر ماه ۹۷ زمانی بود که در شهر بانه برای اولین بار شاهد رویدادی بودیم که به راستی به جوانان بها داد و آنان را جدی گرفت ، و آن چیزی نبود جز ” استارآپ ویکند شهر الکترونیک بانه ” که با حضور استاد برجسته دکتر آرش رادمهر و سایر منتورهای برجسته ایران و  با همت دانشگاه علمی کاربردی ، پارک علم و فن آوری استان کردستان ، شورا ی شهر بانه ، شهرداری و مسئولین محترم بازارچه صنعتگران به اجرا در آمد.

بنده به همراه تیم اجرایی ام در ” مرکز طراحی و برنامه نویسی کافه وب ” با ارایه ۷ ایده در رویداد شتاب بانه شرکت نمودیم ، اعضای تیم ها متشکل از نوجوانان و جوانان خوش ذوق و علاقمندی بود که خوش درخشیدند و برگی بر افتخارات این شهر افزودند . اعضای تیم کافه وب با برنده شدن دو ایده درخشیدند و اثبات کردند که می توان در بانه ماند و فعالیت کرد و در عین حال خلاق و مبتکر هم بود. و این چیزی نبود جز تلاش و کوشش خستگی ناپذیر عده ای مشتاق علم و پیشرفت.

مجریان رویداد شتاب بانه با دعوت از اساتید برجسته کار آفرینی غنای رویداد را دو چندان کردند و در محیطی صمیمی و شاد به آموزش جوانان بانه ای پرداختند از نقاط مثبت این رویداد می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  1. استفاده از منتورهای برتر ایران و منطقه ،  خصوصا دکتر آرش رادمهر (دکتری کارآفرینی )
  2.  تداوم وتلاش شبانه روزی مجریان و منتورها
  3.  نگاه خلاقانه به بازار و یافتن و ساختن ایده ها  بکر و پول ساز .
  4. صبر و حوصله مثال زدنی در آموزش و اصلاح امور در راه رسیدن به موفقیت مالی ایده ها .
  5. ارایه سخنرانی های جذاب و راهکارهای علمی توسط اساتید
  6.  پذیرایی و مهمانداری عالی مجریان از جوانان و اعضای شرکت کننده .

 همانگونه که در فراخوان عمومی این استارآپ اعلام شد ، مجریان قصد داشتند تا مدیران شهری ، اصناف و اتحادیه­ ها، بازاریان ، سرمایه ­گذاران و متخصصین حوزه­ های مدیریت شهری ، کسب و کار و فناوری اطلاعات را گرد هم آورند و از این طریق زمینه سرمایه گذاری بر روی ایده های نوین ارایه شده در رویداد را فراهم نمایند ، که متاسفانه به غیر از چند نفر مدیر شهرستانی شاهد حضور سرمایه گذاران ، اتحادیه ها و متخصصین حوزه شهری نبودیم و این نقصی بود که به شدت رویداد را متاثر کرد . ممکن است این عدم حضور، ناشی از این تفکر باشد که ایده های جوانان بانه ای قابلیت اجرایی ندارند و یا اصولا پولساز نیستند ، در حالی که به گفته اساتید حاضر در رویداد و داوران محترم ، بسیاری از ایده ای مطرح شده و حتی آنهایی هم که شانس حضور در ده ایده برتر را پیدا نکردند ، از پتانسیل خوبی برای اجرایی شدن و پول ساز شدن برخوردار بودند.

 علیرغم مدیریت خوب رویداد و آموزش با کیفیت و ایده های خلاقانه ، عدم حضور سرمایه گذاران ریسک پذیر و نبود موسساتی برای سرمایه‌گذاری خطرپذیر (Venture Capital) حلقه ای گم شده بود که در اولین رویداد شتاب بانه رخ نمود ، امید است مسئولین و سرمایه داران و صاحبان پول و ثروت در رویداهای بعدی شهرمان شرکت نمایند و یاری دهنده جوانانی باشند که سرشار از شور و عشق به ایده پردازی و تولید خلاقانه کسب و کار مشغولند.

 

اساتید و منتورهای رویداد شتاب بانه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ مرداد ۹۷ 693 بازدید دیدگاه بدهید